עמוד בית  מפת אתר  צור קשר  |  English
| פרופיל המשרד | תחומי עיסוק | מידע מקצועי | מן התקשורת | ימי עיון והשתלמויות | רשימת תפוצה | שאל את המומחה | דרושים |

חוקי עידוד, תמריצים, מענקים וחוקי מו"פ

 

המדינה וגופים ממשלתיים אחרים בארץ ובעולם וכן גופים וקרנות אחרים מעמידים מסלולי סיוע שונים למפעלים ועסקים שונים. מדובר במס' רב מאוד של מסלולים, קרנות וגופים שעוסקים בענין זה כל אחד בדרכו שלו בארץ ובעולם!

לצורך כך נעשית על ידי משרדנו, פעילות מול המדינה והגופים הנוספים על מנת למקסם את התמריצים המענקים וההטבות שעל פי החוק והוראות אותם גופים, כדי להשיג עבור כל לקוח את המקסימום האפשרי על פי התקנונים ההסכמים והדין.

בין היתר, נבחנים מסלולים שונים של הטבות ומענקים כדי למצוא לעסק או למפעל את ההטבה או התמריץ המקסימלי. כאשר הבחירה במסלול אינה הבחירה המיטבית יכולות להיות לכך השלכות משמעותיות על העסק.  במיוחד שהמגמה היא של מצוקת אשראי קבלת אותם תמריצים יכולה להיות הדבר שיהפוך את העסק מעסק מצליח לעסק כושל.

קיימת על ידינו, פעילות להכנסת מפעלים שהם מחוץ למחנה לגדרי ההטבות, פעילות להרחבת מסגרת ההטבות, להארכת תקופת ההטבות ולשיפור ההטבה ברבדים שונים.   בכלל זה על ידי הגדלת רכיבי ההטבות, שינוי דרכי ההצמדות של ההטבות ופעולות רבות נוספות.

לצורך כך, ניתן יעוץ למפעלים ולעסקים קטנים וגדולים כאחד. מוגשות בקשות בשם אותם מפעלים ועסקים, מוגשות בקשות לפרה רולינג וכן מבוצע יצוג של החברות בעררים ובערעורים עד לבית המשפט העליון. במקרים רבים עושה המשרד שימוש בתפרים שבין תחומים אלו לדיני המס, לדינים מול רשויות השלטון (משפט מנהלי), למשפט מסחרי ודיני עבודה. בענין זה חשוב לציין כי המשרד נבחר לאחרונה בין חמשת משרדי הבוטיק המובילים בארץ.

במשרדנו נעשו פעולות עצומות בתחום התמריצים, השקעות הון ומו"פ. ביניהם הגשנו עררים שגרמו לשינויים דרמטיים במסלולי הטבות, הכנסנו גופים שונים למסגרת ההטבות למרות שנדחו בשלב הראשון, הרחבנו את מסגרת ההטבות שקיבלו גופים שונים וכו'

נעשית פעילות רבה, כדי למקסם את ההטבות ותמריצי המס, המתקבלים וזאת כחלק מהמומחיות הנדרשת. 

נדגיש, כי תחום זה של עידוד השקעות הון מתאים למפעלים שמבקשים לבנות מפעל חדש וזקוקים למענק וכן למפעלים שמבקשים לעשות הרחבה של מפעלים.  כמו כן יש לבחון עניין זה גם עבור מפעלים שמבצעים יצוא ובכלל זה יצוא עקיף באמצעות מפעל אחר. יצוין כי היום ניתנות הטבות מיוחדות גם בתחומים חדשים, כמו אנרגיה מתחדשת וננוטכנולגיה ומשרדנו כבר פעל רבות לטובת עסקים שבקשו לקבל הטבות מכח מסלולים חדשים אלו.  צריך לציין כי במקרים רבים נשאלת השאלה מה כולל התחום ובדוגמא זו: תחום האנרגיה המתחדשת על פי הגדרת החוק. במקרה ספציפי יצגנו גורם שלכאורה אינו עוסק באופן ישיר באנרגיה מתחדשת. אנו בדקנו את תכלית החוק ואת ההגדרה והובלנו להגדרתו כמי שנמצא בתחום האנרגיה המתחדשת ולכן זכאי להטבות שבחוק.

עוד נדגיש, כי מעת לעת הננו מטפלים במסלולים חדשים במסגרות שונות. בין היתר מסלול שבו עיקר המכירות הן בישראל. מסלול של יצוא שירותים, מסלול של הקצאות לעובדים, מסלול שמטרתו הכפלת היצוא ועוד.

בנוגע למחקר ופיתוח הרי שתחום זה הינו תחום רחב הרבה מעבר למה שנדמה. בין היתר פעולות שונות יכולות להיחשב כמחקר ופיתוח למרות שהציבור לא חושב שהן כאלו בהסתכלות ראשונה. גופים שונים שעד היום סברו שאינם יכולים לקבל מענקים בגין מחקר ופיתוח או שאינם יכולים לבצע מה שיוגדר כפיתוח, יכולים לנסות היום להיכנס לענין זה וכך לשדרג את עסקיהם ולגרום לו להיות תחרותי.  בכלל זה גם עסקים מהתעשיה הישנה המסורתית (לא הייטק), יכולים לבחון את זכאותם ומה שפעם לא נחשב כמחקר ופיתוח יכול היום להיחשב ככזה.

בעניין זה נבחן כל מקרה ומקרה לגופו. מוגשות בקשות בעניין זה, נבדקים סיווגים של חברות, נבחנת האפשרות להימנע במקרים מתאימים מהחזר תמלוגים ובמקרים אחרים בהגדלת המענקים.

המחלקה לחוקי עידוד ותמריצים ממשלתיים עוסקת במיסוי הנוגע לחברות מאושרות על פי חוק עידוד השקעות הון וחוק עידוד התעשייה (מיסים), וכן בטיפול מול המדען הראשי ובהשקעות הון תעשייתיות בישראל. המחלקה מציעה פתרונות מיסוי ותכנוני מס מקיפים בתחומי תמריצי המס והמענקים.

זכויות שמורות  © פרופ' ביין ושות' - משרד עורכי דין 2009. נבנה ע"י כתום בניית אתרים
מעלה השחרור 17, חיפה 33284, טל: 04-8668990, פקס: 04-8668991, office@beinlaw.co.il